Kategorie: Wszystkie | Gry
RSS
środa, 28 listopada 2007

Andrzejkowy wieczór

30 listopada jest szczególny wieczór, wieczór wróżb i przepowiedni. Mam dla Was kilka propozycji na spędzenie ciekawie tego czasu. Możecie pobawić się w klasie lub w gronie przyjaciół. Oto wróżby:  

                         WYCHODZENIE BUTÓW ZA PRÓG     

 

Aby dowiedzieć się która z panien, wdów i rozwódek z grona wróżących sobie osób wyjdzie pierwsza za mąż posłużymy się butami. Ustawiamy buty z lewej nogi rzędem w kącie pokoju. Ostatni w kolejce przestawiacie na początek. Właścicielka buta, który pierwszy dotknie czubkiem progu, może liczyć na błyskawiczną zmianę stanu cywilnego.

SYMBOLIKA CYFR DATY URODZIN

Podstawą do wyliczeń jest data urodzenia, ale musi być ona wyrażona tylko jedną cyfrą(należy kolejno sumować cyfry tworzące pełną datę, otrzymana cyfra stanie się podstawą wróżby)


1 Jedynka jest symbolem Słońca. Urodzeni pod tą cyfrą są ambitni i pewni siebie. Są to osoby uparte, wytrwałe w dążeniu do celu, godne zaufania, ale lubiące dominować. Często są to urodzeni wodzowie. Ich kolory to: żółty, złoty, pomarańczowy. Szczęśliwy kamień: bursztyn.
2 Dwójka jest symbolem Księżyca. Są to osoby łagodne i wrażliwe, mają wiele fantazji, są uzdolnione artystycznie. Ich szczęśliwymi kolorami są odcienie zieleni i barwy od jasnożółtej do białej. Pomyślność przynosi im perła.
3 Trójka jest symbolem Jowisza. Osoby spod tej cyfry są dynamiczne i godne zaufania. Są bardzo ambitne i odpowiedzialne. Ich kolory to: fiolet, wszystkie odcienie głębokiego błękitu i czerwieni. Szczęśliwy kamień to ametyst.
4 Czwórka jest związana z Uranem. Urodzeni pod czwórką są uparci i sentymentalni. Mają duże poczucie sprawiedliwości. Są godnymi zaufania i wiernymi przyjaciółmi. Szczęśliwe kolory: jasny błękit, odcienie szarości i szaro-srebrzystości. Kamienie: szafir i opal.
5 Piątka jest symbolem Merkurego. Ludzie spod znaku piątki są pogodni, impulsywni żywotni, inteligentni, towarzyscy i wszechstronni. Ich kolor to biały i wszystkie jasne odcienie różnych barw. Kamień- diament.
6 Szóstka jest symbolem planety Wenus. Są to osoby serdeczne, spokojne, towarzyskie. Ich najszczęśliwszymi kamieniami są turkusy, a kolorami- wszystkie odcienie niebieskiego, fioletu i czerwonego.
7 Siódemka jest symbolem Neptuna. Są to romantyczne, niespokojne duchy, tęskniące za przygodą. Szczęśliwe kolory tej cyfry to wszystkie odcienie zieleni. Kamienie- opal, agat.
8 Ósemka jest symbolem Saturna. Ósemki są zamknięte w sobie i przez to często niedoceniane. Często, gdy stają przed trudnościami, rezygnują z działania, ale gdy uda im się przebrnąć przez nie- dochodzą do sukcesów i zaszczytów. Kolory to: ciemnozielony, ciemnoniebieski, purpurowy, czarny. Szczęśliwy kamień- granatowy szafir.
9 Dziewiątka jest symbolem Marsa. Są niezależne i pełne pasji. Natury wojownicze, nie bojące się konfliktów. Szczęśliwe kolory to wszystkie odcienie czerwieni. Kamienie: rubin, granat, koral.

SZPILKI

Potrzebne jest 7 lub 13 szpilek. Włóż je do kubka, potrząśnij i wysyp na stół przykryty obrusem. Następnie odczytaj, jakie litery zostały utworzone przez rozsypane szpilki.


A. przed Tobą podróż lub przeprowadzka
E. pomyślność w miłości i w pracy, jeśli litera jest odwrócona – przejściowe kłopoty
H. szczęście w miłości, małżeństwo
K. sukces zawodowy
L. uważaj na złodziei, jeżeli litera jest odwrócona – ostrzega przed chorobą lub wypadkiem
M. wyjątkowo korzystna propozycja
N. okres dobrej passy
T. pomoc przyjaciół
W. uwaga na oszustów wokół siebie
V. ktoś będzie chciał cię wykorzystać

X. szczęście sprzyja ci we wszystkim

WRÓŻBA Z ZAPAŁEK

Pomyśl sobie życzenie i zapal dwie zapałki. Trzymaj je płonącymi łebkami do góry. Jeżeli zapałki będą palić się “ku sobie”, życzenie się spełni w ciągu roku, a jeśli nie –będziesz musiała dłużej poczekać na jego realizację.

Lanie wosku, serduszka z imionami i podobne już znacie, więc życzę fantastycznej zabawy. A jeśli o zabawę chodzi, to koniecznie przyjdzcie na

                SZKOLNĄ DYSKOTEKĘ ANDRZEJKOWĄ

Będą wróżby, konkursy, loteria, a na niej za śmieszną kasę fantastyczne nagrody.

Musisz tu być!!! PAMIĘTAJ!!!  29 listopada o 16.30

A teraz ulatniam się, bo jest bardzo póżno i jak mnie tu ktoś nakryje to będę miała "szlaban", a tego bym nie zniosła. Pa . Do jutra. KATKA 

21:43, gazetkasp25
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 22 listopada 2007
Dzień zdrowej żywności

               Tu Katka.

Jeszcze mi się kręci w... żołądku od tych dzisiejszych frykasów. Nikt chyba nie ma wątpliwości jaki dzisiaj dzień obchodziliśmy w szkole. No to przypomnę:

                   DZIEŃ ZDROWEJ ŻYWNOŚCI

                            

Najpierw wysłuchaliśmy bardzo pouczającej prelekcji na apelu szkolnym. Opiekunka samorządu szkolnego pewnie zdziwi się, gdy jutro na drugie śniadanko zamiast bułeczek,"pochrupią się" razowe chlebki, zielone przekąski i słodkie owocki.

Teraz trochę teorii o żywieniu w pigułce:

PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA

Pamiętajcie! To co na dole najzdrowsze!

 Na kiermaszu zdrowych produktów można było pokosztować zdrowych przekąsek lub ciekawostek kulinarnych. Tutaj kieruję wielkie dzięki do wszystkich, którzy włączyli się w przygotowanie kiermaszu. Dużym wzięciem cieszyły się chipsy krabowe, marchewkowe, jabłkowe, sok z brzozy, ale też popularne pestki prażonego słonecznika i dyni. Słodkości zastąpiły pyszne domowe konfitury.

WSZYSTKIM ŻYCZĘ ZDROWIA I ZA UWAGĘ - Katka

Pij mleko, będziesz wielki!

19:13, gazetkasp25
Link Dodaj komentarz »
środa, 14 listopada 2007
Dziewczyny - Redaktorki gazetki PLOMBA !!!

Zwyciężyłyście w pażdziernikowym plebiscycie najlepszych szkolnych gazetek internetowych - szczegóły pod tym adresem :

http://www.gazetki.szkolne.info/?p=6

pozdrowionka   i      G R A T U L A C J E     Piotr Derkacz

18:40, gazetkasp25
Link Dodaj komentarz »
Siatkówka

  

Elooo !! tutaj Nikola :) Dzisiaj mam dla was coś o naszej Bielskiej dumie Milena Sadurek która dostała się do reprezentacji. Gra w BKS, Bielski klób sportowy :):):) Kilka najważniejszych wiadomości o niej.

Milena Sadurek

Informacje ogólne
Imię i nazwiskoMilena Sadurek
Data urodzenia18 października 1984
Miejsce urodzeniaKatowice, Polska
Wzrost178 cm
Waga67 kg
Pozycjarozgrywająca
Zasięg w ataku296 cm
Zasięg w bloku279 cm
Kariera
ReprezentacjaPolska Polska
Numer12
Obecny klubPolska BKS Stal Bielsko-Biała
Numer w klubie4

Teraz o innych siatkarkach z reprezentacji Polski :)

Informacje ogólne
Imię i nazwiskoKatarzyna Skowrońska-Dolata
PseudoSkowronek
Data urodzenia30 czerwca 1983
Miejsce urodzeniaGorzów, Polska
Wzrost189 cm
Waga75 kg
Pozycjaśrodkowa lub atakująca
Zasięg w ataku314 cm
Zasięg w bloku296 cm
Kariera
ReprezentacjaPolska Polska
Numer1
Obecny klubAsystel Novara
Numer w klubie2

Informacje ogólne
Imię i nazwiskoMałgorzata Glinka-Mogentale
PseudoMaggie
Data urodzenia30 września 1978
Miejsce urodzeniaWarszawa, Polska
Wzrost191 cm
Waga84 kg
Pozycjaatakująca
Zasięg w ataku320 cm
Zasięg w bloku303 cm
Kariera
ReprezentacjaPolska
Obecny klubGruppo Murcia 2002
Numer w klubie9

 

Eleonora Dziękiewicz

Informacje ogólne
Imię i nazwiskoEleonora Dziękiewicz
Data urodzenia25 października 1978
Miejsce urodzeniaGdańsk, Polska
Wzrost185 cm
Waga75 kg
Pozycjaśrodkowa
Zasięg w ataku310 cm
Zasięg w bloku290 cm
Kariera
ReprezentacjaPolska Polska
Numer3
Obecny klubWiniary Kalisz
Numer w klubie2

 

14:17, gazetkasp25
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 08 listopada 2007


Cześć!

piszą Katka i Natka

Święto Niepodległości

W dniu 11 listopada 1918 r. marszałek francuski F. Foch w imieniu państw sprzymierzonych podyktował delegacji niemieckiej warunki zakończenia działań wojennych. Niemcy podpisały rozejm. Było to w wagonie kolejowym niedaleko Compiegne pod Paryżem. W ten sposób zakończyła się I wojna światowa. Brały w niej udział 33 państwa; w czasie jej trwania zmobilizowano 70 milionów ludzi, 10 milionów poniosło śmierć, a prawie 20 milionów zostało rannych. Upadły 3 cesarstwa, zniszczono dorobek, na który pracowały całe pokolenia. Po wojnie zawarto nowe traktaty pokojowe, zmieniły się granice państwowe oraz formy rządów.

Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Nadeszła upragniona wolność. Dnia 10 listopada 1918 r. do kraju powrócił Józef Piłsudski, od lipca 1917 r. internowany przez Niemców w Magdeburgu. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała mu naczelne dowództwo polskich sił zbrojnych. W Warszawie rozpoczęło się, trwające już w innych miastach, rozbrajanie wojsk okupacyjnych.

Naczelny Wódz Marszałek Józef Piłsudski Marszałek Józef Piłsudski
Konspiracyjne oddziały "Polskiej Organizacji Wojskowej" rozbrajają Niemców w Warszawie.
Walki uliczne w Poznaniu.
Obchody święta 11 listopada w Warszawie.

Po odzyskaniu niepodległości nastąpił proces tworzenia się państwa polskiego.

Proces tworzenia się państwa polskiego był długi i skomplikowany. Ośrodkiem władzy politycznej i stolicą Odrodzonej Rzeczpospolitej od początku była Warszawa. Osobą jednoczącą różne ośrodki władzy politycznej był J. Piłsudski - w listopadzie 1918 swoje uprawnienia przekazały mu Rada Regencyjna i Rząd Lubelski (oba organy rozwiązały się). 17 listopada 1918 J. Piłsudski powołał pierwszy centralny rząd z J. Moraczewskim na czele, zaś 22 XI ogłosił się Naczelnikiem Państwa. Wobec braku akceptacji tego rządu przez polską prawicę i mocarstwa zachodnie 16 I 1919 został powołany rząd premiera I. Paderewskiego, który zyskał uznanie międzynarodowe. 26 I 1919 odbyły się wybory do sejmu ustawodawczego, który miesiąc później przyjął tzw. małą konstytucję, określającą naczelne organy władzy państwowej. Najważniejszą sprawą dla nowych władz było ustalenie granic państwowych i zjednoczenie ziem, które przez 123 lata pozostawały pod panowaniem państw zaborczych. W Wielkopolsce 28 grudnia 1918 wybuchło powstanie skierowane przeciwko władzom niemieckim, zakończone szybkim opanowaniem całej Wielkopolski przez oddziały polskie (dowódca mjr Stanisław Taczak). Było to najbardziej udane z polskich powstań, a wywalczone zachodnie granice Polski zostały potwierdzone w traktacie wersalskim. Silne antagonizmy polsko-niemieckie istniały na Górnym Sląsku. Doprowadziło to do wybuchu trzech powstań w latach 1919, 1920 i 1921. Odzyskanie Niepodleglosci 19918 Wpływ na ostateczny kształt granicy w tym regionie, podobnie jak na Warmii i Mazurach miały plebiscyty, których wyniki zatwierdziła Liga Narodów. Wyniki plebiscytów były niekorzystne dla Polski. Granica polsko-czeska na Sląsku Cieszyńskim została ustalona w 1919 w wyniku ofensywy wojsk czeskich, które zajęły prawie cały ten region do Wisły. Najbardziej długotrwałe i zażarte boje toczyły się o kształt granicy wschodniej. Starcia z Armią Czerwoną trwały od wiosny 1919. Wojska polskie zdobyły Wilno (IV 1919). W następnym roku przejściowo zajęły Kijów (V 1920). Latem 1920, w wyniku szeroko zakrojonej ofensywy wojsk sowieckich zagrożona została Warszawa. Spowodowało to wyjątkową mobilizację całego społeczeństwa polskiego do obrony kraju. Kontrnatarcie wojsk polskich (bitwa warszawska 13-25 VIII 1920, kontruderzenie znad Wieprza 16 VIII 1920) doprowadziło do rozbicia nacierających sił sowieckich i zmusiło je do panicznego odwrotu. Wojska polskie przeszły do kontrofensywy i zajęły ogromne połacie Białorusi i Ukrainy. Terytoria te na mocy traktatu pokojowego z Rosją Radziecką podpisanego w Rydze w 1921 pozostały w granicach Polski. 17 III 1921 sejm ustawodawczy uchwalił Konstytucję marcową, która określała podstawy ustroju państwa. Nadawała ona duże uprawnienia władzy ustawodawczej, co w sytuacji rozdrobnienia partyjnego było przyczyną niestabilności politycznej państwa.


                 Troszkę tego dużo, ale warto poczytać,bo to przecież nasza historia. To święto pięknie uczy nas patriotyzmu i świadomości narodowej.

Przypominamy, że 12 listopada w poniedziałek będzie uroczysty apel.

Już niebawem info o zakończonej akcji "góra grosza"

Trzymajcie się zdrowo, bo to jesień i pora przeziębień.

                                                                      PA,PA.

20:32, gazetkasp25
Link Dodaj komentarz »